Nie wszystkie psy potrzebują zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast każdy pupil powinien być zadbany. Wizyta u groomera niekoniecznie wymaga strzyżenia czy trymowania psa. Może się ograniczać wyłącznie do kąpieli, wyczesania czy wyłącznie obcięcia pazurków i wyczyszczenia uszu.

Pierwsza wizyta w salonie groomerskim nie dla wszystkich zwierzaków będzie przyjemna ze względu na duży stres z nią związany. Profesjonalny groomer posiada odpowiednią wiedzę na temat skutecznego zminimalizowania stresu u zwierzęcia. Nie należy zapominać, że to właściciel odgrywa główną rolę w tym kontekście poprzez regularne zabiegi pielęgnacyjne u psa w swoim domu. Istotną kwestią jest przyzwyczajanie szczeniaka do czesania, czyszczenia uszu czy skracania pazurów. Takie czynności będą dla młodego psa zabawą, dzięki czemu będzie kojarzył je z czymś pozytywnym.

Częstym przypadkiem jest niewłaściwe podejście właścicieli gdy pies jest szczenięciem. Mały pies często piszczy oraz się wyrywa podczas czesania, ponieważ nie wie czym jest szczotka bądź właściciel zbyt nachalnie jej używa. Innym problemem jest czekanie z wizytą do szóstego miesiąca życia bądź jeszcze dłużej. Powoduje to większy stres u psa, ponieważ największą łatwość w uczeniu posiadają szczeniaki do czterech miesięcy. Takie zachowanie powoduje, że pies jest bardzo zestresowany podczas pierwszej wizyty.

Pierwsza wizyta u psiego fryzjera to duże wydarzenie dla właścicieli jak i samego psiaka. To właśnie ona i jej przebieg będzie definiować przyszłe wizyty. Istotne jest odpowiednie podejście profesjonalnego groomera oraz wcześniejsze przygotowanie przez właściciela aby pies nie zraził się po pierwszej wizycie.

Trudniej do wizyt u groomera przekonać dorosłe psy. Warto wybrać przyjaznego groomera który nie zrazi od pierwszego kontaktu do siebie psa. Przed pierwszą wizytą u psiego fryzjera warto skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą psu oswajać stres.

  • Czesanie w domu – regularne czesanie w domu to połowa sukcesu. Pies kojarzy szczotkę z czymś pozytywnym, nie stresuje się i stoi spokojnie podczas strzyżenia bądź wyczesywania.
  • Suszarka – przyzwyczajanie psa do suszenia bądź sam dźwięk suszarki pozwala psu oswoić się z jej dźwiękiem.
  • Obcinanie pazurów, czyszczenie uszu – takie zabiegi wykonywane przez właściciela pozwalają na oswajanie się psa do pewnych akcesoriów, które spotka w salonie groomerskim. Warto łapać psa za łapy (to one sprawiają najwięcej problemów podczas wizyty w profesjonalnym salonie). Spowoduje to, że pies podczas wizyty będzie spokojniejszy i mniej zestresowany.
  • Spacer -krótki spacer pozwoli psu się wyszaleć, zmęczyć. Dzięki temu nie znudzi się zbyt szybko i będzie spokojny podczas wykonywania różnych zabiegów.