Czym zajmuje się groomer?

Samo słowo groom wywodzi się z języka angielskiego i oznacza pielęgnacje, przygotowywanie. Groomer jest to fryzjer dla zwierząt. Zajmuje się nie tylko strzyżeniem, stylizowaniem i myciem pupili ale również odpowiada za obcinanie pazurów czy czyszczenie uszu. Praca groomera polega na zapewnieniu zwierzęciu higienicznego i pięknego wyglądu zgodnego ze standardem rasy lub zaleceniem właściciela.

Pielęgnacja obejmuje psy, koty, konie a nawet małe, domowe gryzonie. Styl strzyżenia i zabiegów upiększających zależy od rasy, upodobań właściciela oraz tego, czy zwierzak bierze udział w wystawach.

Kiedy po raz pierwszy warto udać się do groomera?

Swoją przygodę z groomerem warto rozpocząć gdy psiak ma 3-4 miesiące. Nie musi być to wizyta na której będziemy ścinać pupila. Ważne jest, aby przyzwyczajać go do czesania czy obcinania pazurków aby w przyszłości zminimalizować stres związany z każdą kolejną wizytą. Młode psiaki chętniej się uczą i przyzwyczajają do nowych miejsc.

Dorosłe psy również mogą przyzwyczaić się do wizyt w salonie groomerskim. Ważne jest, aby właściciel starał się ćwiczyć z pupilem, pokazując mu na czym polega obcinanie pazurów czy czyszczenie uszu. Istotne są regularne kąpiele oraz czesanie, ponieważ pozwoli to na zminimalizowanie strachu podczas wizyty mogącej objawić się agresją wobec pracowników salonu.

Po przyprowadzeniu psa do salonu właściciel powinien zostawić go samego w salonie i odebrać dopiero po zabiegu. Pupil podczas obecności właściciela może być nieposłuszny i rozkojarzony, co może utrudniać pracę groomerowi i skończyć się skaleczeniem zwierzaka.

Ile trwa wizyta u groomera?

Średni czas kompleksowej usługi może trwać od 1,5 do 3h. Czas nie jest zależy tylko od wielkości psa, a od jego uwarunkowania. Innych zabiegów wymaga pies o sierści długiej jak np. maltańczyk, a innych krótko włosy jamnik. Jednak wszystkie psy rasowe jak i te mniej, łączy jedna cecha – Ważna jest systematyczność w dbaniu o sierść naszych pupili.

 • Wielkość psa
  Duże rasy muszą nastawić się na nieco dłuższy pobyt u groomera. Większy psiak to więcej sierści, a więc psi fryzjer będzie potrzebował więcej czasu na doprowadzenie Waszego pupila do ładu.
 • Rasa psa
  Psy długowłose spędzą u groomera więcej czasu, niż te o krótkiej sierści. Często też wymagają one większego nakładu pracy, aby uzyskać oczekiwany efekt.
 • Stan sierści
  To także istotny czynnik, wpływający na czas wizyty u groomera. Zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić psom, które mają dłuższe przerwy pomiędzy wizytami w salonie lub u psiego fryzjera nigdy nie były. Na stan sierści wpływa także pielęgnacja stosowana w domu. Często nieświadomie wybieramy nieodpowiednie kosmetyki. Warto dopytać więc groomera o pomoc w ich doborze.
 • Zachowanie psa
  Psy są trochę jak ludzie. Każdy ma inny charakter i usposobienie. W związku z tym ich zachowania w psim salonie fryzjerskim będą różne. Lękliwe i podatne na stres psy spędzą u psiego fryzjera więcej czasu. Profesjonalny groomer będzie starał się wykonywać swoją pracę powoli i z większą ostrożnością, aby nie narazić Waszego czworonoga na dodatkowy stres.
 • Regularność wizyt
  Psy, które regularnie korzystają z usług groomerskich będą zdecydowanie spokojniejsze, a tym samym będą łatwiej współpracować z profesjonalistą. Dlatego też pierwsza wizyta psa u fryzjera bywa tą najdłuższą. Jest to zupełnie nowe doświadczenie i niepokój u czworonoga wpływa często na przedłużenie się trwania usługi.