Wybór odpowiedniej szczotki dla swojego pupila nie jest łatwy. Istnieje wiele rodzajów i modeli szczotek. Jest to niezbędne narzędzie w momencie gdy posiadamy psa. Wyczesywanie jest konieczne, szczególnie psów długowłosych. Zapobieganie kołtunom, wyczesywanie martwego podszerstka, usuwanie kurzu i brudu – to główne powody dla których powinno się czesać swojego pupila. Warto wprowadzić czesanie już na etapie szczeniaka, ponieważ młody pies potraktuje to jako zabawę przez co w późniejszym etapie będzie to dla niego przyjemne.

Odpowiednio dobrana szczotka pozwala na utrzymanie psa w czystości oraz pozwala na kontrolę stanu skóry. Dzięki odpowiedniemu podejściu i przyzwyczajeniu psa do wyczesywania, będzie on to traktował jako masaż. Pozwoli to na zminimalizowanie stresu podczas wizyt u psiego fryzjera.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Przy wyborze szczotki powinniśmy zwrócić uwagę na sierść naszego pupila. Jej rodzaj dostosowuje się głównie do długości włosa psa. Na rynku istnieje wiele różnych szczotek, jednak nie wszystkie nadają się do rozczesywania sierści.

Dla psów krótkowłosych idealnym rozwiązaniem będzie szczotka włosiana bądź gumowa. Nie porani ona skóry naszego zwierzęcia i sprawi mu dużą przyjemność podczas zabiegu. Innej szczotki wymagają psy długowłose. Najbardziej nada się szczotka z metalowymi ząbkami, lekko zgiętymi na czubkach. Istotne jest, aby nie były wyposażone w kulki na zakończeniach, ponieważ z łatwością poranią one psa gdy będzie miał kołtuny. U psa z gęstym podszerstkiem warto wypróbować szczotki posiadający twardy włos oraz krótkie zęby. Przy kołtunach pomocny będzie grzebień – ułatwi to pracę oraz zminimalizuje ryzyko wstąpienia ranek na skórze. Wyróżnia się szczotki:

  • Pudlówka, druciana – używana przy długiej i średnio długiej sierści. Metalowe ząbki są łagodnie zakończone i zakończone pod skosem, chronią przed powstawaniem skaleczeń skóry. Jest to najlepsza szczota w walce z kołtunami, ponieważ mają za zadanie je rozcinać a nie wyrywać. Chronią skórę psa przed ciągnięciem i powstawaniem ranek i zaczerwienień. Jest to najlepsza szczotka gdy posiadamy psa długowłosego.
  • Metalowa – Szczotka z gęściej rozłożonymi drucikami. Używa się jej w celu usuwania nadmiaru podszerstka. Przeznaczona dla psów większych, posiadających mniej delikatną skórę w porównaniu do ras małych. Jest mniej bezpieczna w porównaniu do szczotki pudlówki, ponieważ może uszkodzić skórę naszego psa.
  • Gumowa – Delikatna szczotka, która usuwa martwe włosy z sierści. Nie przynosi zbyt dużych rezultatów jeżeli chodzi o wyczesywanie podszerstka.
  • Włosiana – Uniwersalna szczotka dla psów z krótką sierścią. Nie wyklucza to używania jej dla psów długowłosych. Występuje wiele rodzajów o odpowiedniej długości włosia. Charakteryzują się trwałością i szerokim zastosowaniem
  • Furminator – Odmiana szczotki służąca do usuwania podszrstka. Odbiega wyglądem od klasycznych szczotek dla psa ze względu na specyficzne ostrze, które pozwala na wyczesanie podszerska bez uszkadzania włosa okrywowego. Furminator jest narzędziem uniwersalnym, stosowanym u psów o każdej długości sierści. Podczas lata idealnie sprawdza się u zwierzaków o grubej sierści – pozwala to na ich wyczesanie przez co nie jest im tak gorąco. Warto wiedzieć, że nie u wszystkich ras można zastosować ten rodzaj szczotki.